Vintage Omega Stopwatch, first half of the 20th century
4 000,00 kr
| Art. No. | 1538 |
| Basic information | |
| Manufacturer: | Omega |
| Model: | Stpowatch |
| Winding: | N/A |
| Lug to lug | 71 mm |
| Diametre excluding crown: | 51 mm |
| Height (highest point): | 19 mm |
| Strap width, Attach/Buckle: | N/A |
| Strap size, Long/Short (excl. Watch): | N/A |
| Data | |
| Year (not validated by manufacturer): | 1898 |
| Serial no: | 1583747 |
| REF.no/Case no.: | N/A |
| Jewels: | N/A |
| Looks and materials | |
| Strap material: | N/A |
| Strap color: | N/A |
| Case type: | Snap back case, 4 parts |
| Case material: | Silver colored |
| Crystal material: | Acrylic |
| Dial: | White |
| Buckle material: | N/A |
| Movement and meassurements (meassured in 6 positions) | |
| Caliber: | CAL 900 |
| Average time deviation (sec / day): | N/A |
| Average amplitude (degrees): | N/A |
| Average beat error (ms): | N/A |
| Frequency (bph): | N/A |
| Vacuum / Pressure test: | Not tested |
| Stated powerreserv*: | N/A |
| Extended information | |
| Service, hands: | Original hands** |
| Service, case: | Cleansed case in original state** |
| Service dial: | Dial in original state** |
| Service, buckle: | Buckle/Clasp not exchanged by Marcels Watch Group |
| Service, crown: | Original crown** |
| Service, crystal: | New crystal, Sternkreuz |
| Service strap/bracelet: | N/A |
| Service, movement: | Function tested and controlled for time keeping |
| Accessories | |
| Service documents: | Yes |
| Certificate of authenticity: | No |
| Box: | No box |
| Certificate: | No certificate |
| Grading and assessments | |
| Color grade dial: | Riverside |
| Damage grade dial: | Flawless |
| Condition case: | NP-Surface-P |
| Overall impression: | Grade AAA |
| Warranty***: | 12 months |
| Remark: | Nice stopwatch, fully functional |
| Other | |
| *Deviation is to be anticipated | |
| **Originalpart mounted on the watch when purchased, no guarantee that it is factory original | |
| ***Function warranty, i.e. the functions is guaranteed to work during this time given that the watch is treated within the guidelines of treatment. In the event of outer mischief, warranty is not applicable | |
| See https://www.marcelswatch.com/en/vintage-guide/ for grading information | |
| See https://www.marcelswatch.com/en/vintage-guide/ for grading information | |
| See https://www.marcelswatch.com/en/vintage-guide/ for grading information | N/A |










































