Pre-Owned Rolex 114060 Submariner no date, 2013, 40 mm
107 500,00 kr
Slut i lager
| Art.nr | 1429 |
| Grundläggande information | |
| Tillverkare: | Rolex |
| Modell: | Submariner |
| Uppdrag: | Mekanisk, automatisk |
| Bandhorn till bandhorn | 48 mm |
| Diameter exkl. krona: | 40 mm |
| Tjocklek (tjockaste stället): | 12,5 mm |
| Armbandsbredd Fäste/Spänne: | 20/16 mm |
| Armbandstrlk Lång/Kort: | 100/60 mm |
| Data | |
| Årtal (ej verifierat av tillverkare): | 2013, Engströms Ur, certifikatsdatum |
| Serienummer: | N/A |
| REF.nr/Boettnummer: | 114060 |
| Stenar: | 31 |
| Utseende och material | |
| Armbandsmaterial: | Stål |
| Armbandsfärg: | Stål |
| Typ av boett | Skruvboett, 3 delar |
| Boettmaterial: | Stål |
| Glasmaterial: | Safirglas |
| Urtavla: | Svart |
| Material spänne: | Stål |
| Urverk och mätningar (mätt i 6 positioner) | |
| Kalliber: | CAL 3130 |
| Snitttidsavvikelse (sek / dag): | 8 |
| Snittamplitud (grader): | 260 |
| Snittfelslag (ms): | 0,2 |
| Frekvens (spt): | 28800 |
| Angiven gångreserv*: | 48 h |
| Fördjupad information | |
| Service, visare: | Originalvisare** |
| Service, boett: | Rengjord boett i originalutförande** |
| Service, urtavla: | Urtavla i originalutförande** |
| Service, spänne: | Originalbuckle/spänne/clasp** |
| Service, krona: | Originalkrona** |
| Service, glas: | Originalglas** |
| Service, armband/länk: | Originalarmband** |
| Service, urverk: | Miniservice |
| Tillbehör | |
| Servicedokument: | JA |
| Äkthetsintyg | JA |
| Box: | Originalbox** |
| Certifikat: | Originalcertifikat |
| Gradering och bedömningar | |
| Färggradering urtavla: | Riverside |
| Skadegradering urtavla: | Flawless |
| Boettgradering: | NP-DG |
| Totalt intryck av skick: | Grade A |
| Garanti***: | 12 månader |
| Anmärkning: | Boett samt armband med tydliga skador och spår av användning. |
| Övrigt | |
| *Avvikelse förväntas | |
| **Originaldel som satt på klockan vid inköp, ej garanti om fabriksoriginal (med fabriksoriginal menas monterad av tillverkaren i deras fabrik när ny) | |
| ***Funktionsgaranti, d.v.s. klockans funktion garanteras under denna tid förutsatt att klockan hanterats inom riktlinjerna för bruk. Vid yttre åverkan gäller ej garantin | |
| Se https://www.marcelswatch.com/sv/vintage-guiden/ för information om bedömning | |
| Se https://www.marcelswatch.com/sv/produkt/miniservice-2/ för information om våra olika servicar | |
| Officiell webplatsinformation: | N/A |




















































