Vintage Omega 2891 Seamaster, 36 mm, 1956
30 000,00 kr
| Art. No. | 1560 |
| Basic information | |
| Manufacturer: | Omega |
| Model: | Seamster |
| Winding: | Mechanical, manual wind |
| Lug to lug | 43 mm |
| Diametre excluding crown: | 36 mm |
| Height (highest point): | 10,75 mm |
| Strap width, Attach/Buckle: | 18/16 mm |
| Strap size, Long/Short (excl. Watch): | 120/80 mm |
| Data | |
| Year (not validated by manufacturer): | 1956 |
| Serial no: | 15492447 |
| REF.no/Case no.: | 2891 |
| Jewels: | 17 |
| Looks and materials | |
| Strap material: | Leather |
| Strap color: | Beige |
| Case type: | Snap back, 2 parts |
| Case material: | Gold on steel |
| Crystal material: | Acrylic |
| Dial: | Sand, champagne |
| Buckle material: | Gold plated |
| Movement and meassurements (meassured in 6 positions) | |
| Caliber: | CAL 267 |
| Average time deviation (sec / day): | 10 |
| Average amplitude (degrees): | 307 |
| Average beat error (ms): | 6,4 |
| Frequency (bph): | 18000 |
| Vacuum / Pressure test: | PASS VAC -0,4 PASS PRE 3 BAR |
| Stated powerreserv*: | 44 h |
| Extended information | |
| Service, hands: | Original hands** |
| Service, case: | Engravings removed |
| Service dial: | Dial in original state** |
| Service, buckle: | Buckle/Clasp not exchanged by Marcels Watch Group |
| Service, crown: | New Omega original crown (correct to the REF) |
| Service, crystal: | New crystal, Sternkreuz |
| Service strap/bracelet: | New Hirsch Osiris |
| Service, movement: | Vintageservice |
| Accessories | |
| Service documents: | Yes |
| Certificate of authenticity: | Yes |
| Box: | No box |
| Certificate: | Certificate from Marcels Watch Group |
| Grading and assessments | |
| Color grade dial: | Top Wesselton |
| Damage grade dial: | Flawless |
| Condition case: | P-DG |
| Overall impression: | Grade AA |
| Warranty***: | 12 months |
| Remark: | Rear case with traces from earlier engravings or removal of engravings |
| Other | |
| *Deviation is to be anticipated | |
| **Originalpart mounted on the watch when purchased, no guarantee that it is factory original | |
| ***Function warranty, i.e. the functions is guaranteed to work during this time given that the watch is treated within the guidelines of treatment. In the event of outer mischief, warranty is not applicable | |
| See https://www.marcelswatch.com/en/vintage-guide/ for grading information | |
| See https://www.marcelswatch.com/en/vintage-guide/ for grading information | |
| Official website information: | N/A |
D



















































