Vintage Omega 2684 Trésor 14K, 1952, 35,5 mm
35 000,00 kr
| Art. No. | 1566 |
| Basic information | |
| Manufacturer: | Omega |
| Model: | Trésor |
| Winding: | Mechanical, manual wind |
| Lug to lug | 43,5 mm |
| Diametre excluding crown: | 35,5 mm |
| Height (highest point): | 9,5 mm |
| Strap width, Attach/Buckle: | 18/16 mm |
| Strap size, Long/Short (excl. Watch): | 120/80 mm |
| Data | |
| Year (not validated by manufacturer): | 1952 |
| Serial no: | 13535566 |
| REF.no/Case no.: | 2684 // 11188641 |
| Jewels: | 17 |
| Looks and materials | |
| Strap material: | Aligator leather |
| Strap color: | Brown |
| Case type: | Snap back, 3 parts |
| Case material: | 14K yellow gold |
| Crystal material: | Acrylic |
| Dial: | Champagne |
| Buckle material: | Gold plated |
| Movement and meassurements (meassured in 6 positions) | |
| Caliber: | CAL 266 |
| Average time deviation (sec / day): | 8 |
| Average amplitude (degrees): | 260 |
| Average beat error (ms): | 2,4 |
| Frequency (bph): | 18000 |
| Vacuum / Pressure test: | N/A |
| Stated powerreserv*: | 44 h |
| Extended information | |
| Service, hands: | Original hands** |
| Service, case: | Lightly polished |
| Service dial: | Dial in original state** |
| Service, buckle: | New original Omega buckle |
| Service, crown: | Original crown** |
| Service, crystal: | New crystal, Sternkreuz |
| Service strap/bracelet: | N/A |
| Service, movement: | Vintageservice |
| Accessories | |
| Service documents: | Yes |
| Certificate of authenticity: | Yes |
| Box: | Original Box** |
| Certificate: | Certificate from Marcels Watch Group |
| Grading and assessments | |
| Color grade dial: | Riverside |
| Damage grade dial: | VVSD |
| Condition case: | P-Surface-P |
| Overall impression: | Grade AA |
| Warranty***: | 12 months |
| Remark: | Minor spots at the subdial |
| Other | |
| *Deviation is to be anticipated | |
| **Originalpart mounted on the watch when purchased, no guarantee that it is factory original | |
| ***Function warranty, i.e. the functions is guaranteed to work during this time given that the watch is treated within the guidelines of treatment. In the event of outer mischief, warranty is not applicable | |
| See https://www.marcelswatch.com/en/vintage-guide/ for grading information | |
| See https://www.marcelswatch.com/en/vintage-guide/ for grading information | |
| Official website information: | N/A |






















































