Vintage Omega 168.1603 / 368.1603 Seamaster 300 Professional, 1999, 41 mm
22 000,00 kr
Out of stock
| Art. No. | 1405 |
| Basic information | |
| Manufacturer: | Omega |
| Model: | Seamaster 300 |
| Winding: | Mechanical, automatic |
| Lug to lug | 47,5 mm |
| Diametre excluding crown: | 41 mm |
| Height (highest point): | 12 mm |
| Strap width, Attach/Buckle: | 20/20 mm |
| Strap size, Long/Short: | 115/75 mm |
| Data | |
| Year (not validated by manufacturer): | 1999 |
| Serial no: | 60153362 |
| REF.no/Case no.: | 168.1603 / 368.1603 |
| Jewels: | 23 |
| Looks and materials | |
| Strap material: | Stainless steel |
| Strap color: | Stainless steel |
| Case type: | Screw down case, 3 parts |
| Case material: | Stainless steel |
| Crystal material: | Sapphire crystal |
| Dial: | Blue |
| Buckle material: | Stainless steel |
| Movement and meassurements (meassured in 6 positions) | |
| Caliber: | CAL 1120 |
| Average time deviation (sec / day): | -1 |
| Average amplitude (degrees): | 261 |
| Average beat error (ms): | 0,0 |
| Frequency (bph): | 28800 |
| Vacuum / Pressure test: | VAC -0,5 PASS, PRE 5 BAR PASS |
| Stated powerreserv*: | 44 h |
| Extended information | |
| Service, hands: | Original hands** |
| Service, case: | Cleansed case in original state** |
| Service dial: | Dial in original state** |
| Service, buckle: | Original buckle** |
| Service, crown: | Original crown** |
| Service, crystal: | Original crystal** |
| Service strap/bracelet: | Original strap** |
| Service, movement: | Miniservice |
| Accessories | |
| Service documents: | Yes |
| Certificate of authenticity: | Yes |
| Box: | No box |
| Certificate: | Original certificate |
| Grading and assessments | |
| Color grade dial: | Top Wesselton |
| Damage grade dial: | Flawless |
| Condition case: | NP-DG |
| Overall impression: | Grade B |
| Warranty***: | 12 months |
| Remark: | Case, crystal and bracelet with trace of use |
| Other | |
| *Deviation is to be anticipated | |
| **Originalpart mounted on the watch when purchased, no guarantee that it is factory original | |
| ***Function warranty, i.e. the functions is guaranteed to work during this time given that the watch is treated within the guidelines of treatment. In the event of outer mischief, warranty is not applicable | |
| See https://www.marcelswatch.com/en/vintage-guide/ for grading information | |
| See https://www.marcelswatch.com/en/vintage-guide/ for grading information | |
| Information from official webbsite: | N/A |

















































