Vintage Omega 14390 Seamaster “Explorer dial”, 1961, 35 mm
17 500,00 kr
Out of stock
| Art. No. | 1475 |
| Basic information | |
| Manufacturer: | Omega |
| Model: | Seamaster |
| Winding: | Mechanical, manual wind |
| Lug to lug | 44 mm |
| Diametre excluding crown: | 35 mm |
| Height (highest point): | 11,5 mm |
| Strap width, Attach/Buckle: | 18/16 mm |
| Strap size, Long/Short: | 110/70 mm |
| Data | |
| Year (not validated by manufacturer): | 1961 |
| Serial no: | 18716230 |
| REF.no/Case no.: | 14390 – 61 – SC |
| Jewels: | 17 |
| Looks and materials | |
| Strap material: | Leather |
| Strap color: | Brown |
| Case type: | Screw down case, 3 parts |
| Case material: | Stainless steel |
| Crystal material: | Acrylic |
| Dial: | Sand, champagne |
| Buckle material: | Stainless steel |
| Movement and meassurements (meassured in 6 positions) | |
| Caliber: | CAL 283 |
| Average time deviation (sec / day): | -3 |
| Average amplitude (degrees): | 231 |
| Average beat error (ms): | 1,9 |
| Frequency (bph): | 18000 |
| Vacuum / Pressure test: | VAC -0,5 PASS, PRE 5 BAR PASS |
| Stated powerreserv*: | 45 h |
| Extended information | |
| Service, hands: | Original hands** |
| Service, case: | Cleansed case in original state** |
| Service dial: | Dial in original state** |
| Service, buckle: | Buckle/Clasp not exchanged by Marcels Watch Group |
| Service, crown: | New Omega original crown (correct to the REF) |
| Service, crystal: | New crystal, Sternkreuz |
| Service strap/bracelet: | New Hirsch Bologna |
| Service, movement: | Miniservice |
| Accessories | |
| Service documents: | Yes |
| Certificate of authenticity: | Yes |
| Box: | No box |
| Certificate: | Certificate from Marcels Watch Group |
| Grading and assessments | |
| Color grade dial: | Top Wesselton |
| Damage grade dial: | VSD1 |
| Condition case: | NP-Surface-P |
| Overall impression: | Grade A |
| Warranty***: | 12 months |
| Remark: | Hands relumed at some point, no glow, hands with patina, dial with minor spot around 11 and varnish damages around 9 |
| Other | |
| *Deviation is to be anticipated | |
| **Originalpart mounted on the watch when purchased, no guarantee that it is factory original | |
| ***Function warranty, i.e. the functions is guaranteed to work during this time given that the watch is treated within the guidelines of treatment. In the event of outer mischief, warranty is not applicable | |
| See https://www.marcelswatch.com/en/vintage-guide/ for grading information | |
| See https://www.marcelswatch.com/en/vintage-guide/ for grading information | |
| Information from official webbsite: | N/A |













































