Rolex 214270 Explorer MK2, 2018, 39 mm
87 500,00 kr
| Art. No. | 1549 |
| Basic information | |
| Manufacturer: | Rolex |
| Model: | Explorer (MK2) |
| Winding: | Mechanical, automatic |
| Lug to lug | 47,25 mm |
| Diametre excluding crown: | 39 mm |
| Height (highest point): | 11,25 mm |
| Strap width, Attach/Buckle: | 19/16 mm |
| Strap size, Long/Short (excl. Watch): | 100/65 mm |
| Data | |
| Year (not validated by manufacturer): | 2018, date on certificate |
| Serial no: | 214270 |
| REF.no/Case no.: | 120862C4 |
| Jewels: | 31 |
| Looks and materials | |
| Strap material: | Stainless steel |
| Strap color: | Stainless steel |
| Case type: | Snap back, 3 parts |
| Case material: | Stainless steel |
| Crystal material: | Sapphire crystal |
| Dial: | Black |
| Buckle material: | Stainless steel |
| Movement and meassurements (meassured in 6 positions) | |
| Caliber: | CAL 3132 |
| Average time deviation (sec / day): | 1 |
| Average amplitude (degrees): | 265 |
| Average beat error (ms): | 0,1 |
| Frequency (bph): | 28800 |
| Vacuum / Pressure test: | PASS VAC -0,5 PASS PRE 5 BAR |
| Stated powerreserv*: | 48 h |
| Extended information | |
| Service, hands: | Original hands** |
| Service, case: | Cleansed case in original state** |
| Service dial: | Dial in original state** |
| Service, buckle: | Original buckle** |
| Service, crown: | Original crown** |
| Service, crystal: | Original crystal** |
| Service strap/bracelet: | Original strap** |
| Service, movement: | Function tested and controlled for time keeping |
| Accessories | |
| Service documents: | Yes |
| Certificate of authenticity: | Yes |
| Box: | Original Box** |
| Certificate: | Original certificate |
| Grading and assessments | |
| Color grade dial: | Riverside |
| Damage grade dial: | Flawless |
| Condition case: | NP-Surface-P |
| Overall impression: | Grade AAA |
| Warranty***: | 12 months |
| Remark: | Sold in SWE, only one owner |
| Other | |
| *Deviation is to be anticipated | |
| **Originalpart mounted on the watch when purchased, no guarantee that it is factory original | |
| ***Function warranty, i.e. the functions is guaranteed to work during this time given that the watch is treated within the guidelines of treatment. In the event of outer mischief, warranty is not applicable | |
| See https://www.marcelswatch.com/en/vintage-guide/ for grading information | |
| See https://www.marcelswatch.com/en/vintage-guide/ for grading information | |
| Official website information: | N/A |




















































