Vintage Ladies Omega 511.002, 14K goldwatch, 1964, 19 mm
25 000,00 kr
Out of stock
| Art. No. | 1570 |
| Basic information | |
| Manufacturer: | Omega |
| Model: | Lady Goldwatch 14K |
| Winding: | Mechanical, manual wind |
| Lug to lug | 24,5 mm |
| Diametre excluding crown: | 19 mm |
| Height (highest point): | 6,5 mm |
| Strap width, Attach/Buckle: | 10/8 mm |
| Strap size, Long/Short (excl. Watch): | 110/70 mm |
| Data | |
| Year (not validated by manufacturer): | 1964 |
| Serial no: | 21752410 |
| REF.no/Case no.: | 511.002 |
| Jewels: | 17 |
| Looks and materials | |
| Strap material: | Lizard leather |
| Strap color: | Black |
| Case type: | Screw down case, 3 parts |
| Case material: | Stainless steel |
| Crystal material: | Acrylic |
| Dial: | Sand, champagne |
| Buckle material: | Stainless steel |
| Movement and meassurements (meassured in 6 positions) | |
| Caliber: | CAL 620 |
| Average time deviation (sec / day): | 4 |
| Average amplitude (degrees): | 278 |
| Average beat error (ms): | 0,4 |
| Frequency (bph): | 19800 |
| Vacuum / Pressure test: | Not waterproof |
| Stated powerreserv*: | 42 h |
| Extended information | |
| Service, hands: | Original hands** |
| Service, case: | Cleansed case in original state** |
| Service dial: | Dial in original state** |
| Service, buckle: | Used original Omega buckle |
| Service, crown: | Original crown** |
| Service, crystal: | Original crystal** |
| Service strap/bracelet: | New Hirsch Lizard |
| Service, movement: | Vintageservice |
| Accessories | |
| Service documents: | Yes |
| Certificate of authenticity: | Yes |
| Box: | No box |
| Certificate: | Certificate from Marcels Watch Group |
| Grading and assessments | |
| Color grade dial: | Riverside |
| Damage grade dial: | Flawless |
| Condition case: | NP-Surface-P |
| Overall impression: | Grade AAA |
| Warranty***: | 12 months |
| Remark: | Very neat condition |
| Other | |
| *Deviation is to be anticipated | |
| **Originalpart mounted on the watch when purchased, no guarantee that it is factory original | |
| ***Function warranty, i.e. the functions is guaranteed to work during this time given that the watch is treated within the guidelines of treatment. In the event of outer mischief, warranty is not applicable | |
| See https://www.marcelswatch.com/en/vintage-guide/ for grading information | |
| See https://www.marcelswatch.com/en/vintage-guide/ for grading information | |
| Official website information: | N/A |





































