Vintage Omega 168.005 Constellation Pie Pan, 34 mm, 1963
37 500,00 kr
| Art. No. | 1567 |
| Basic information | |
| Manufacturer: | Omega |
| Model: | Constellation Pie Pan |
| Winding: | Mechanical, automatic |
| Lug to lug | 42,5 mm |
| Diametre excluding crown: | 34 mm |
| Height (highest point): | 11,5 mm |
| Strap width, Attach/Buckle: | 18/16 mm |
| Strap size, Long/Short (excl. Watch): | 120/80 mm |
| Data | |
| Year (not validated by manufacturer): | 1963 |
| Serial no: | 20940748 |
| REF.no/Case no.: | 168.005 |
| Jewels: | 24 |
| Looks and materials | |
| Strap material: | Leather |
| Strap color: | Black |
| Case type: | Screw down case, 3 parts |
| Case material: | Gold on steel |
| Crystal material: | Acrylic |
| Dial: | Sunburst, silver |
| Buckle material: | Gold plated |
| Movement and meassurements (meassured in 6 positions) | |
| Caliber: | CAL 561 |
| Average time deviation (sec / day): | 3 |
| Average amplitude (degrees): | 247 |
| Average beat error (ms): | 0,2 |
| Frequency (bph): | 19800 |
| Vacuum / Pressure test: | PASS VAC -0,2, FAIL PRE 1 BAR |
| Stated powerreserv*: | 50 h |
| Extended information | |
| Service, hands: | Original hands** |
| Service, case: | Cleansed case in original state** |
| Service dial: | Dial in original state** |
| Service, buckle: | Buckle/Clasp not exchanged by Marcels Watch Group |
| Service, crown: | Original crown** |
| Service, crystal: | Original crystal** |
| Service strap/bracelet: | New Hirsch Ascot |
| Service, movement: | Vintageservice |
| Accessories | |
| Service documents: | Yes |
| Certificate of authenticity: | Yes |
| Box: | Original Box** |
| Certificate: | Certificate from Marcels Watch Group |
| Grading and assessments | |
| Color grade dial: | Riverside |
| Damage grade dial: | VVSD |
| Condition case: | NP-Surface-P |
| Overall impression: | Grade AA |
| Warranty***: | 12 months |
| Remark: | Very small dent in the dial between 11 and 12 from dial pillar |
| Other | |
| *Deviation is to be anticipated | |
| **Originalpart mounted on the watch when purchased, no guarantee that it is factory original | |
| ***Function warranty, i.e. the functions is guaranteed to work during this time given that the watch is treated within the guidelines of treatment. In the event of outer mischief, warranty is not applicable | |
| See https://www.marcelswatch.com/en/vintage-guide/ for grading information | |
| See https://www.marcelswatch.com/en/vintage-guide/ for grading information | |
| Official website information: | N/A |
















































