Vintage Seiko 6602-1990, 1964, 35 mm
5 000,00 kr
| Art. No. | 1541 |
| Basic information | |
| Manufacturer: | Seiko |
| Model: | 6602-1990 |
| Winding: | Mechanical, manual wind |
| Lug to lug | 41,5 mm |
| Diametre excluding crown: | 35 mm |
| Height (highest point): | 10 mm |
| Strap width, Attach/Buckle: | 19/16 mm |
| Strap size, Long/Short (excl. Watch): | 115/75 mm |
| Data | |
| Year (not validated by manufacturer): | 1964 |
| Serial no: | 490939 |
| REF.no/Case no.: | 6602-1990 |
| Jewels: | 17 |
| Looks and materials | |
| Strap material: | Leather |
| Strap color: | Grey |
| Case type: | Snap back, 3 parts |
| Case material: | Stainless steel |
| Crystal material: | Acrylic |
| Dial: | Sunburst, silver |
| Buckle material: | Stainless steel |
| Movement and meassurements (meassured in 6 positions) | |
| Caliber: | CAL 6602B |
| Average time deviation (sec / day): | -6 |
| Average amplitude (degrees): | 209 |
| Average beat error (ms): | 0,3 |
| Frequency (bph): | 18000 |
| Vacuum / Pressure test: | N/A |
| Stated powerreserv*: | 45 h |
| Extended information | |
| Service, hands: | Original hands** |
| Service, case: | Cleansed case in original state** |
| Service dial: | Dial in original state** |
| Service, buckle: | Buckle/Clasp not exchanged by Marcels Watch Group |
| Service, crown: | Original crown** |
| Service, crystal: | New crystal, Sternkreuz |
| Service strap/bracelet: | New strap from other manufacturer |
| Service, movement: | Miniservice |
| Accessories | |
| Service documents: | Yes |
| Certificate of authenticity: | No |
| Box: | No box |
| Certificate: | No certificate |
| Grading and assessments | |
| Color grade dial: | Top Wesselton |
| Damage grade dial: | VSD1 |
| Condition case: | NP-Trace |
| Overall impression: | Grade A |
| Warranty***: | 12 months |
| Remark: | Case most likely polished at some point, dial with minor damages and defets |
| Other | |
| *Deviation is to be anticipated | |
| **Originalpart mounted on the watch when purchased, no guarantee that it is factory original | |
| ***Function warranty, i.e. the functions is guaranteed to work during this time given that the watch is treated within the guidelines of treatment. In the event of outer mischief, warranty is not applicable | |
| See https://www.marcelswatch.com/en/vintage-guide/ for grading information | |
| See https://www.marcelswatch.com/en/vintage-guide/ for grading information | |
| See https://www.marcelswatch.com/en/vintage-guide/ for grading information | N/A |













































