Vintage Omega 101.009 Chronograph 320, 18CT, 1965
45 000,00 kr
Out of stock
| Art. No. | 1316 |
| Basic information | |
| Manufacturer: | Omega |
| Model: | De Ville |
| Winding: | Mechanical, manual wind |
| Lug to lug | 40 mm |
| Diametre excluding crown: | 35 mm |
| Height (highest point): | 11 mm |
| Strap width, Attach/Buckle: | 18/14 mm |
| Strap size, Long/Short: | 115/75 mm |
| Data | |
| Year (not validated by manufacturer): | 1965 |
| Serial no: | 22080005 |
| REF.no/Case no.: | 101.009 |
| Jewels: | 17 |
| Looks and materials | |
| Strap material: | Lizard leather |
| Strap color: | Black |
| Case type: | Snap back, 3 parts |
| Case material: | Rödguld, 18K |
| Crystal material: | Acrylic |
| Dial: | Brush, silver |
| Buckle material: | Gold plated |
| Movement and meassurements (meassured in 6 positions) | |
| Caliber: | CAL 320 |
| Average time deviation (sec / day): | 11 |
| Average amplitude (degrees): | 235 |
| Average beat error (ms): | 4,4 |
| Frequency (bph): | 18000 |
| Stated powerreserv*: | 44 h |
| Extended information | |
| Service, hands: | Original hands** |
| Service, case: | Cleansed case in original state** |
| Service dial: | Dial in original state** |
| Service, buckle: | Used original Omega buckle |
| Service, crown: | New Omega original crown (correct to the REF) |
| Service, crystal: | New crystal, Sternkreuz |
| Service strap/bracelet: | New strap from other manufacturer |
| Service, movement: | Miniservice |
| Accessories | |
| Service documents: | Yes |
| Certificate of authenticity: | Yes |
| Box: | No box |
| Certificate: | Certificate from Marcels Watch Group |
| Grading and assessments | |
| Color grade dial: | Top Wesselton |
| Damage grade dial: | VVSD |
| Condition case: | P-DG |
| Overall impression: | Grade A |
| Warranty***: | 12 months |
| Remark: | Case with damages, lower pusher with hole, dial with minor spots throughout, has been polished at some point |
| Other | |
| *Deviation is to be anticipated | |
| **Originalpart mounted on the watch when purchased, no guarantee that it is factory original | |
| ***Function warranty, i.e. the functions is guaranteed to work during this time given that the watch is treated within the guidelines of treatment. In the event of outer mischief, warranty is not applicable | |
| See https://www.marcelswatch.com/en/vintage-guide/ for grading information | |
| See https://www.marcelswatch.com/en/vintage-guide/ for grading information | |
| Information from official webbsite: | N/A |


























































