Vintage Omega 191.0107 De Ville ”Tank”, 1981
13 500,00 kr
| Art.nr | 1402 |
| Grundläggande information | |
| Tillverkare: | Omega |
| Modell: | De Ville |
| Uppdrag: | QUARTZ |
| Bandhorn till bandhorn | 32 mm |
| Diameter exkl. krona: | 26 x 25,5 mm |
| Tjocklek (tjockaste stället): | 5 mm |
| Armbandsbredd Fäste/Spänne: | 20/16 mm |
| Armbandstrlk Lång/Kort: | 120/80 mm |
| Data | |
| Årtal (ej verifierat av tillverkare): | 1981 |
| Serienummer: | 44710475 |
| REF.nr/Boettnummer: | 191.0107 |
| Stenar: | 9 |
| Utseende och material | |
| Armbandsmaterial: | Läder |
| Armbandsfärg: | Brunt |
| Typ av boett | Tryckboett, 2 delar |
| Boettmaterial: | Guldplätterad |
| Glasmaterial: | Mineralglas |
| Urtavla: | Champagne |
| Material spänne: | Gulddoublé |
| Urverk och mätningar (mätt i 6 positioner) | |
| Kalliber: | CAL 1365 |
| Snitttidsavvikelse (sek / dag): | N/A |
| Snittamplitud (grader): | N/A |
| Snittfelslag (ms): | N/A |
| Frekvens (spt): | N/A |
| Angiven gångreserv*: | N/A |
| Fördjupad information | |
| Service, visare: | Originalvisare** |
| Service, boett: | Rengjord boett i originalutförande** |
| Service, urtavla: | Urtavla i originalutförande** |
| Service, spänne: | Buckle/Spänne/Clasp ej bytt av Marcels Watch Group |
| Service, krona: | Originalkrona** |
| Service, glas: | Originalglas** |
| Service, armband/länk: | Nytt Hirsch Aristocrat |
| Service, urverk: | Funktionstestad och tidskontrollerad |
| Tillbehör | |
| Servicedokument: | JA |
| Äkthetsintyg | JA |
| Box: | Ingen box |
| Certifikat: | Certifikat från Marcels Watch Group |
| Gradering och bedömningar | |
| Färggradering urtavla: | Riverside |
| Skadegradering urtavla: | VSD1 |
| Boettgradering: | NP-Trace |
| Totalt intryck av skick: | Grade AA |
| Garanti***: | 12 månader |
| Anmärkning: | Små skador på tavlan |
| Övrigt | |
| *Avvikelse förväntas | |
| **Originaldel som satt på klockan vid inköp, ej garanti om fabriksoriginal (med fabriksoriginal menas monterad av tillverkaren i deras fabrik när ny) | |
| ***Funktionsgaranti, d.v.s. klockans funktion garanteras under denna tid förutsatt att klockan hanterats inom riktlinjerna för bruk. Vid yttre åverkan gäller ej garantin | |
| Se https://www.marcelswatch.com/sv/vintage-guiden/ för information om bedömning | |
| Se https://www.marcelswatch.com/sv/produkt/miniservice-2/ för information om våra olika servicar | |
| Officiell webplatsinformation: | https://www.omegawatches.com/en-se/watch-omega-de-ville-rivoli-md-191-0107 |

















































