Vintage Omega 168.005 Constellation Pie Pan (renoverad urtavla), 1966
16 000,00 kr
Slut i lager
| Art.nr | 1176 |
| Grundläggande information | |
| Tillverkare: | Omega |
| Modell: | Constellation Pie Pan |
| Uppdrag: | Mekanisk, automatisk |
| Bandhorn till bandhorn | 42,5 mm |
| Diameter exkl. krona: | 34 mm |
| Tjocklek (tjockaste stället): | 11 mm |
| Armbandsbredd Fäste/Spänne: | 18/16 mm |
| Armbandstrlk Lång/Kort: | 115/75 mm |
| Data | |
| Årtal (ej verifierat av tillverkare): | 1966 |
| Serienummer: | 23930599 |
| REF.nr/Boettnummer: | 168.005 |
| Stenar: | 24 |
| Utseende och material | |
| Armbandsmaterial: | Läder |
| Armbandsfärg: | Brunt |
| Typ av boett | Skruvboett, 3 delar |
| Boettmaterial: | Stål |
| Glasmaterial: | Akryl |
| Urtavla: | Sunburst, silver |
| Material spänne: | Stål |
| Urverk och mätningar (mätt i 6 positioner) | |
| Kalliber: | CAL 561 |
| Snitttidsavvikelse (sek / dag): | 3 |
| Snittamplitud (grader): | 201 |
| Snittfelslag (ms): | 0,2 |
| Frekvens (spt): | 19800 |
| Angiven gångreserv*: | 50 h |
| Fördjupad information | |
| Service, visare: | Sekundvisaren är ej original, tim- och minutvisarna är originalvisare** |
| Service, boett: | Polerad och ultraljudstvättad |
| Service, urtavla: | Omtryckt, renoverad urtavla |
| Service, spänne: | Buckle/Spänne/Clasp ej bytt av Marcels Watch Group |
| Service, krona: | Beg. Omega originalkrona (ej korrekt till modellen) |
| Service, glas: | Originalglas** |
| Service, armband/länk: | Nytt armband från annan tillverkare |
| Service, urverk: | Miniservice |
| Tillbehör | |
| Servicedokument: | JA |
| Värderingsintyg: | JA |
| Box: | Ingen box |
| Certifikat: | Certifikat från Marcels Watch Group |
| Gradering och bedömningar | |
| Färggradering urtavla: | R-Riverside |
| Skadegradering urtavla: | R-VSD1 |
| Boettgradering: | P-DG |
| Totalt intryck av skick: | Grade C |
| Garanti***: | 12 månader |
| Anmärkning: | Urtavlan är helt renoverad, omtryckt och finisherad, sekundvisaren är ej original, boetten polerad, bakboett med felaktig finishering |
| Övrigt | |
| *Avvikelse förväntas | |
| **Originaldel som satt på klockan vid inköp, ej garanti om fabriksoriginal (med fabriksoriginal menas monterad av tillverkaren i deras fabrik när ny) | |
| ***Funktionsgaranti, d.v.s. klockans funktion garanteras under denna tid förutsatt att klockan hanterats inom riktlinjerna för bruk. Vid yttre åverkan gäller ej garantin | |
| Se https://www.marcelswatch.com/sv/vintage-guiden/ för information om bedömning | |
| Se https://www.marcelswatch.com/sv/produkt/miniservice-2/ för information om våra olika servicar | |
| Officiell webplatsinformation: | N/A |


































